Kategórie      
Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Infrasauna z pohľadu zdravotníctva

Pridané: 06.10.2016

V poslednom štvrťstoročí vykonávali čínski a japonskí výskumníci rozsiahle bádania, ktoré sa týkali práve terapie infračerveným žiarením. V Japonsku dokonca vznikla Infračervená spoločnosť, ktorú tvoria tímy lekárov a fyzioterapeutov, ktorí vykonávajú hlbší výskum v oblasti infračerveného žiarenia a potvrdzujú jednoznačne pozitívny vplyv týchto lúčov na ľudský organizmus.

Najväčší rozvoj po ekonomickej stránke zaznamenali infračervené lampy s vlnovou dĺžkou v rozsahu 2 – 25 mikrónov, ktoré sa objavili na trhu najmä v Európe, Austrálii a na Východe. Predalo sa približne 700 tisíc ITS na zdravú regeneráciu tela a ďalších 30 miliónov ľudí pripustilo liečbu infračervenými lúčmi. Nemeckí terapeuti sa nezávisle od toho zamerali na metódu kompletnej liečby ľudského organizmu infračerveným žiarením.

1. Zvyšuje rozťažnosť kolagénových tkanív

 • Ak zahrejeme ľudské tkanivo na teplotu 45 °C a potom ho natiahneme, vystavíme ho neelastickému reziduálnemu predĺženiu o 0,5 – 0,9 %, ktoré trvá aj po ukončení naťahovania. K tomuto javu však nedochádza pri klasickej telesnej teplote; pritom 20 naťahovacích sedení môže viesť k predĺženiu dĺžky tkaniva až o 18 %.
 • Tento efekt je veľmi dôležitý práve pri práci s kĺbmi, s ligamentmi, šľachami, fasciami a synoviálnymi tkanivami, ktoré boli akýmkoľvek spôsobom poškodené – dôležité tu je prehriatie tkaniva, keďže celý proces naťahovania je pri teplote 45 °C pre naťahované tkanivo omnoho menej namáhavý než podobné naťahovanie pri klasickej teplote.
 • Citované experimenty jasne dokazujú, že aplikácia infračerveného žiarenia spoločne s naťahovaním či pohybovým cvičením zaisťuje omnoho väčšie reziduálne predĺženie tkaniva, než by to bolo v prípade klasickej telesnej teploty. Toto bezpečné naťahovanie je veľmi dôležité pre profesionálnych športovcov, keďže minimalizuje dobu ich rekonvalescencie po úrazoch na minimum.

2. Znižuje stuhnutosť kĺbov

 • Lekárske výskumy ukazujú zníženie stuhnutosti kĺbov pri prehriatí tkaniva na 45 °C až o 20 %; týka sa to najmä reumatických kĺbov prstov.

3. Znižuje svalový spazmus

 • Používaním infračerveného tepla dochádza k znižovaniu svalového spazmu, ak vznikol na základe kostrového, kĺbového či neuropatologického poškodenia. Tento účinok sa zrejme dosahuje pôsobením na primárne a sekundárne aferentné nervy a na Golgiho telieska zo strany miechových buniek. Výsledky oboch týchto mechanizmov nám ukazujú, že ich maximálny výkon je možný práve v rozmedzí terapeutickej teploty, ktorú je možné dosiahnuť infračerveným žiarením.

4. Zmierňuje bolesti

 • Výskumy dokazujú, že teplo znižuje senzitívny prah bolesti priamo na voľných nervových zakončeniach alebo na periférnych nervoch. Jedna dentálna štúdia uvádza príklady opakovanej aplikácie tepla, ktorá nakoniec viedla až k celkovej strate nervovej odpovede na bolesť spôsobenú zubnej dreni. Je to zrejme spôsobené tým, že teplo môže viesť k zvýšeniu produkcie endorfínov a k uzavretiu tzv. Melzack a Wall spinálnych dvierok – je známe, že oba tieto efekty zmierňujú bolesť.

5. Zvyšuje prietok krvi

 • Zahrievanie jednotlivých častí tela má za následok reflexne modulovanú vazodilatáciu vo vzdialených partiách, napriek tomu ale nedochádza k zmene centrálnej teploty tela. Ak zahrievame svaly, zvýši sa prietok krvi tak, ako sme na to zvyknutí pri cvičení.
 • Zvýšenie teploty spôsobuje aj zvýšenie prietoku krvi a dilatáciu priamo v kapilárach, arteriolách a venulách, dochádza k tomu zrejme pôsobením priamo na ich hladkú svalovinu.
 • Celotelová hypertermia a nasledujúca vyššia teplota telového jadra ešte viac zvyšujú vazodilatáciu, a to aj napriek zníženiu hypotalamickej aktivity, ktorá vedie k zníženiu napätia na arteriovenóznych anastomózach. Vazodilatáciu takisto vyvolávajú axonálne reflexy, ktoré menia vazomotorickú rovnováhu.

6. Rozkladá zápalové ložiská, edémy a výpotky

 • Zvýšené periférne prekrvenie spôsobuje transport potrebný na znižovanie edémov, čo pomáha zastaviť zápaly, znižuje bolesť a urýchľuje hojenie.

 

„Mnohí z nás pravidelne behajú, aby trénovali kardiovaskulárny systém, a nie aby získali veľké stehenné svaly.Pravidelné používanie kabíny predstavuje podobnú kardiovaskulárnu záťaž a čo sa týka zvyšovania kardiovaskulárnej kondície a spaľovania kalórií, môže byť rovnako efektívne ako pravidelné cvičenie."

(Journal of the American Medical Association, 7. august 1981)

ITS ponúka väčšiu možnosť výberu záťaže pri súčasnom kardiovaskulárnom programe, a tým umožňuje poskytnúť imobilným alebo ostatným osobám, ktoré nemôžu podstúpiť cvičebnú záťaž (cvičebné programy), kardiovaskulárny tréning.

Hlbokou penetráciou, cca 4 cm do hĺbky, ktorú dosahujú infračervené lúče ITS, dochádza k efektu prehriatia hlboko vo svalových tkanivách a vnútorných orgánoch. Telo reaguje na tento hlbokoohrievajúci stimul prostredníctvom hypotalamického systému zvýšením srdcového objemu a rytmu. Táto prínosná srdcová záťaž vedie k žiaducemu kardiovaskulárnemu tréningu a zlepšovaniu kondície.

Lekárske výskumy potvrdzujú, že používanie kabíny posilňuje kardiovaskulárnu kondíciu takýmto spôsobom:

 • telo sa snaží samo ochladiť
 • znateľne zvyšuje srdcový rytmus
 • zvyšuje srdcový a metabolický výdaj

Ako potvrdenie poznatkov o zlepšovaní kardiovaskulárnej kondície môže poslúžiť veľký výskum, ktorý uskutočnila agentúra NASA na začiatku 80. rokov a ktorý viedol k záveru, že stimulácia kardiovaskulárneho systému infračerveným žiarením bude ideálnym spôsobom, ako trénovať kardiovaskulárnu kondíciu astronautov počas dlhých vesmírnych letov. Zaznamenalo sa, že počas ohrevu celého tela dochádza k zvýšeniu prietoku krvi z 5,65 – 7,91 l/min. až na 14,69 l/min.

 

Fínske lekárske výskumy tvrdia, že pravidelné používanie sauny zlepšuje elasticitu a poddajnosť ciev, a to z dôvodu pravidelnej dilatácie a kontrakcie ciev spôsobených práve saunovaním. Nemecké výskumy zasa zistili zlepšenie viskozity krvnej plazmy.

 

MUDr. Paro uvádza, že zvýšenie telesnej teploty človeka vedie k usmrteniu baktérií a vírusov alebo aspoň, u niektorých druhov, k zastaveniu ich reprodukčného cyklu. Ak je organizmus infikovaný, začnú sa množiť leukocyty, ktoré majú za úlohu zlikvidovať infekciu.

Rovnaký efekt je možné dosiahnuť aj v infrakabíne vďaka možným rozsahom infračerveného žiarenia. V rámci prevencie sa odporúča pobyt v kabíne najprv s krátkym časovým intervalom pri nižšej teplote, potom postupné predlžovanie intervalu a zvyšovanie teploty. Pokusy na univerzite v Michigane preukazujú stimuláciu imunitného systému a likvidáciu infekcie.

Predovšetkým v začiatočnom štádiu ochorenia, keď sa choroba ešte plne nerozvinula, sa odporúča včasné prehrievanie, a tým likvidácia infekcie tepelným efektom. Ak sa už choroby plne rozvinuli, prehrievanie sa neodporúča, hrozí riziko zásahu do termoregulačných telesných mechanizmov.

 

V publikácii Guyton's Texbook of Medical Physiology sa dočítame, že na produkciu 1 g potu spotrebujeme 0,57 kcal.

„Stredne trénovaný človek môže v saune vypotiť 500 g potu, čím spotrebuje 300 kcal, zhruba ako pri behu na 3,5 – 5 km. Teplom trénovaný človek môže ľahko vypotiť 600 – 800 kcal bez akýchkoľvek nežiaducich účinkov. Kým pokles hmotnosti spôsobený stratou vody môžeme ľahko dohnať pitným režimom, spálené kalórie sa už do organizmu nedodajú. Keďže ITS zvyšuje produkciu potu 2 – 3-násobne oproti tradičnej saune, myšlienka na zvýšené spaľovanie nadbytočných kalórií je veľmi zaujímavá a lákavá.“

(The Journal of American Medical Association (JAMA), 7. august 1981)

Strata kalórií u osoby s hmotnosťou približne 75 kg pri športovej záťaži trvajúcej 30 min:

 • Maratón :393
 • Plávanie – kraul: 300
 • Jogging: 300
 • Tenis – rýchla hra: 265

Nasledujúci súhrn pochádza zo zdroja: Cline Medical Center, Nanaimo, Britská Kolumbia, Kanada.

Dlhodobý výskum preukázal, že zloženie potu v klasickej saune tvorí z 95 – 97 % voda. V infrakabíne je to len 80 – 85 %, zvyšok tvoria tukové bunky a cholesterol, v tukoch rozpustné jedy, ťažké kovy, kyseliny, sodík a amoniak. Z toho vyplýva, že v klasickej saune sa potením vylúči len 5 % škodlivín, avšak v infrakabíne až 15 %.

Sauny a parné kúpele sa storočia používali na detoxikáciu organizmu. Tradične sa používali na zlepšenie mentálneho zdravia, zníženie bolesti a na zvýšenie dlhovekosti. V posledných rokoch sa intenzívne študovala terapia hypertermiou (potením) a niekoľko výskumov je opísaných vo vedeckej literatúre. V priebehu týchto výskumov sa zistilo, že sauny značne znižujú obsah toxických látok v tele.

Pri správne vedenej hypertermickej terapii dochádza k masívnemu vylučovaniu ťažkých toxických kovov vrátane ortuti, pesticídov a ďalších. Teplo vyvoláva vylučovanie toxínov z buniek. Toxické molekuly sa potom prechodne uschovajú do lymfy. Keďže pot sa produkuje z lymfy, toxíny sa touto cestou dostanú z tela von. Pri tomto spôsobe vylučovania toxínov nie je dôležitá pečeň ani obličky. Z tohto dôvodu dochádza k uľahčeniu ich funkcie a toxíny môžu opustiť telo aj v prípade poruchy funkcie týchto orgánov. Môže to pomôcť chronicky chorým pacientom, ktorí už sú pod veľkým toxickým stresom.

 

Nasledujúci súhrn pochádza zo zdroja: Cline Medical Center, Nanaimo, Britská Kolumbia, Kanada.

Hypertermická terapia ako jedna z mála zvyšuje hladinu rastového hormónu, čo zlepšuje kvalitu ľudských tkanív vrátane svalov.

 

Súčasná literatúra, ako napr. Cross Currents od Roberta O. Beckera, M. D., obsahuje podrobné informácie, ktoré sa týkajú problematiky vystavenia ľudského organizmu určitým druhom elektromagnetických polí – prostredia pod vedením vysokého napätia, počítačové terminály a pod.

Japonské výskumy uvádzajú, že infračervené žiarenie pôsobí ako antidótum proti negatívnemu pôsobeniu týchto elektromagnetických zdrojov. ITS sa testoval na prítomnosť týchto toxických elektromagnetických polí a bol potvrdený ako zdravotne neškodný. Švédsky národný inštitút na ochranu proti radiácii dospel k záveru, že žiariče ITS nie sú nebezpečné.

 

Čínske štúdie potvrdzujú až 90 % zvýšenie úspechu liečby, ak sa pri nej použilo infračervené žiarenie.

Liečba sa týkala týchto ochorení:

 • poranenie mäkkých tkanív
 • bolesť stehenných kĺbov a svalov, bolesti chrbta
 • bolestivá menštruácia
 • infekčné ekzémy, neurodermatitída
 • hnačka
 • pooperačné infekcie
 • neurasténia
 • cholecystitída
 • pediatrická pneumónia
 • zápaly panvy
 • periartritída ramenných kĺbov
 • obrna faciálneho nervu

Japonskí výskumníci, ako dokladá publikácia Infrared Therapy, uverejnili nasledujúce výsledky:

 • v prípade popálenín znižuje bolesť, skracuje dobu hojenia, zanecháva menšie jazvy
 • pravidelné užívanie znižuje vysoký krvný tlak, zvyšuje nízky krvný tlak
 • v prípade poškodenia mozgu urýchľuje rekonvalescenciu tkanív po mozgových kontúziách
 • v prípade krvácania do mozgu urýchľuje a zlepšuje rekonvalescenciu
 • zlepšuje krátkodobú pamäť
 • lieči rakovinu jazyka
 • má neutralizačný efekt v prípade toxických elektromagnetických polí
 • urýchľuje hojenie poškodených mäkkých tkanív
 • výrazne znižuje bolesť pri chronickej aj akútnej artritíde
 • výrazne znižuje bolesť pri reumatoidnej artritíde
 • v období menopauzy znižuje nervozitu, mrazenie, depresie, točenie hlavy a „dvíhanie“ žalúdka
 • znižuje hmotnosť – potením spotrebováva energiu potrebnú na tvorbu potu, ako aj priamym vylučovaním tuku

Dr. Masao Nakumura z O And P Medical Clinic v Japonsku oznámil veľkú úspešnosť infračervenej liečby pri týchto ochoreniach:

 • schiatika
 • menopauza
 • artritída
 • syndróm zmrznutého ramena
 • reumatizmus
 • akné
 • gastroenterologické problémy
 • insomnia
 • ochorenia uší

Japonskí výskumníci všeobecne deklarujú zlepšenie v prípade týchto problémov:

 • menopauza a hypertenzia
 • reumatoidná artritída a rôzne typy bolestí
 • ochorenie z ožiarenia a cievne mozgové príhody
 • hemoroidy a cystitída
 • cirhóza pečene a keloidy
 • hepatitída, gastritída a astma
 • rozličné chronické ochorenia
 • vredy dolných končatín, studené končatiny
 • benígna prostatická hypertrofia
 • bolesti spôsobené rakovinou, uľahčenie v posledných štádiách bolesti

Infračervené žiarenie pozitívne ovplyvňuje aj choroby nosa, uší a krku:

 • krvácanie z nosa
 • bolesti v krku
 • tinitus
 • chronické zápaly stredného ucha

Infračervená terapia je veľmi vhodná aj pri ochoreniach kože:

 • upchaté póry a tvrdá koža
 • jazvy a bolesť popálenín a rán
 • napätie kože a žihľavka
 • akné, ekzémy a psoriáza
 • spálenie zo slnka a keloidy
 • telesný zápach – zlepšením funkcie kože sa znižuje nepríjemný telesný zápach

Všetky nasledujúce diagnózy sú do istej miery spôsobené zlým krvným obehom. Infračervená kabína zvyšuje periférne prekrvenie, čím môže ovplyvňovať aj zlepšenie zdravotného stavu pri týchto ochoreniach:

 • artritída, poškodenie svalov a schiatika
 • diabetes, hemoroidy a zápaly žíl
 • bolesti chrbta, svalová únava u detí a reumatizmus
 • nervová tenzia, neuritída a únava
 • bolesti žalúdka, menštruačné kŕče
 • dekubity a choroby spojené so znížením periférneho prekrvenia
 • pooperačné edémy – je potvrdené zníženie až o 25 %

 

Infračervené žiarenie má nepochybne vplyv aj na „krásu“ človeka:

 • zlepšuje prekrvenie kože, čo je podmienkou jej zdravého vzhľadu
 • čistí kožu do hĺbky, odstraňuje z nej nečistoty a odumreté kožné bunky, vďaka čomu ju zanecháva mäkkou a hebkou
 • zlepšuje elasticitu a napätie kože
 • zlepšuje akné, ekzémy, psoriázu, popáleniny, rôzne poškodenia kože
 • pomáha hojiť otvorené rany, zmenšuje jazvy
 • prehrieva tkanivá do hĺbky, a tým pomáha odstraňovať celulitídu
 • používanie infračervenej kabíny urýchľuje akýkoľvek program proti celulitíde

 

Príjemné prostredie, pokoj a pohoda v infračervenej kabíne pomáha odstraňovať stres.

Infrakabína predstavuje novú generáciu sáun, keďže pracuje na úplne odlišnom princípe než klasické fínske sauny. Medzi tými, ktorí mali možnosť vyskúšať si vynikajúce vlastnosti tohto produktu, boli aj športovci na olympijských hrách v Atlante v roku 1996, kde bola infrakabína vyhlásenou saunou olympijských hier.

Pozor! Infrakabína nie je všeliek a nemôže ju používať ktokoľvek.

 

 • ak ste chorí, konzultujte používanie infrakabíny so svojím lekárom
 • ak užívate nejaké lieky, konzultujte s lekárom možnú reakciu liekov na infračervené žiarenie
 • neodporúča sa zvyšovanie teploty telového jadra u ľudí s liečbou adrenalínom, systémovým lupus erytematosus alebo so sklerózou multiplex
 • teplo sa nemá používať 48 hod po akútnom poškodení kĺbového puzdra alebo dovtedy, kým sa nezníži teplota a opuchnutie kĺbu; ak sú opuchy kĺbov chronického charakteru, nemusia reagovať práve najlepšie na liečbu akýmkoľvek zvyšovaním teploty
 • intenzívne prehriatie je striktne kontraindikované pri infekciách akéhokoľvek charakteru v ktoromkoľvek mieste organizmu
 • používanie infrakabíny nie je vhodné pre tehotné ženy
 • kovový materiál, umelé kĺby, kosti a akékoľvek iné chirurgické implantáty vo všeobecnosti odrážajú infračervené lúče, preto ich tento systém nezahrieva; avšak pred začiatkom používania ITS sa odporúča konzultácia s lekárom; samozrejme ak by sa vyskytli bolesti kdekoľvek v blízkosti implantátu, okamžite prerušte saunovanie
 • zahrievanie bedrovej oblasti u žien v menštruačnom cykle môže dočasne zvýšiť ich krvácanie; ak si je žena vedomá tohto efektu, môže túto dobu prečkať bez vysadenia sauny alebo počas tohto obdobia vynechať kabínu
 • osoby s hemofíliou alebo inou predispozíciou ku krvácavosti nesmú používať ITS, respektíve akékoľvek iné tepelné procedúry, ktoré zvyšujú vazodilatáciu cievneho systému
 • osoby pri používaní ITS nepociťujú bolesť; ak áno, je používanie nevhodné
 • nepokúšajte sa o osobnú liečbu akéhokoľvek ochorenia pomocou ITS bez konzultácie s lekárom

Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Otváracie hodiny

PO - PIA  10:00 - 17:00
SO - NE   Zatvorené

Zákaznícka linka

Tel: 02/526 254 01
Email: info@shopmarket.sk
 
Copyright 2014 - 2022 © Nafukovacie-virivky.sk